صفحه اصلی   |   اخبار    |   امتحانات    |   آموزش    |   گالری تصاویر    |   معرفی کارکنان    |   تماس با ما    |   درباره ما    |   جستجو    |      
دوشنبه 29 آبان 1396 - 02 ربیع الاول 1439 - Mon 20 November 2017   ساعت ورود:   05:41:51
  پیوند مهم
مدرسه کوشا در جشنواره وب ایران

  آرشیو سوالات

 اول دبیرستان دوره اول (هفتم)
 دوم دبیرستان دوره اول (هشتم)
 سوم دبیرستان دوره اول (نهم)
 دوم علوم تجربی دوره دوم
 دوم ریاضی فیزیک دوره دوم
 سوم علوم تجربی دوره دوم
  سوم ریاضی فیزیک دوره دوم


  موضوعات

 اخبار مدرسه
 اطلا عیه
 پیام های آسمانی
 ریاضی
 علمی
 کار وفن آوری
 ورزشی
 فرهنگی و هنری
 تاریخ وجغرافي
 بازي و سرگرمي
 روان شناسی
 مناسبتها
 مطالب جالب
 ادبیات
 انجمن
 پزشكي و سلامت
 تکنولوژی
 زبان انگليسي
 اجتماعی
 شورای دانش آموزی

  روز تولد
تولدت مبارک

علیرضا ابراهیمی

روز تولد: 8 آذر  رتبه سایت
 

  اوقات شرعي
 

  دانشنامه سوره ها
  سوره قرآن

  مراجع تقلید
 
دريافت کد لوگوي سايت 
مراجع معظم تقليد

  لینک ها
 
  لارستان کهن-سایت کامجو
 
  مدرسه راهنمايي نمونه شهيد فراست
 
  مدرسه راهنمایی استاد جعفری
 
  وبلاگ علوم تجربی (آقای پرهیزی)
 
  انچمن مدارس ومعلمان
 
  در جستجوی حسن داستان عجیب مرد آمریکایی و آشپز ایرانی
زمان انتشار: 26 آبان 1392 - 18:06:31       موضوع: فرهنگی و هنری

در جستجوی حسن  داستان عجیب مرد آمریکایی و آشپز ایرانی

در جستجوی حسن

داستان عجیب مرد آمریکایی و آشپز ایرانی

قصه های یک مرد روستایی ساده درباره شاهنامه، داستانهای ملانصرالدین، لیلی و مجنون و آیین های ایرانی باعث شد نه تنها یک آمریکایی با انتشار این قصه ها به نویسنده ای بزرگ تبدیل شود، بلکه گردشگران خارجی زیادی هم با خواندن این کتاب ،ایران و جاذبه هایش را بشناسند و برای دیدن حسن و شنیدن قصه هایش به ایران سفر کنند.

 

در سال 1960 میلادی یکی از خانواده های ایرلندی تبار و تبعه آمریکا به نام خانواده "وارد" برای انجام ماموریتی به عنوان مشاور شرکت نفت ایران به مدت 5 سال به تهران آمدند و در محله ولنجک زندگی کردند. آنها برای رتق و فتق امور خانه خود از فردی به نام حسن قاسمی خواستند تا به عنوان آشپز در این خانه به همراه همسر و فرزندان و مادرزنش زندگی کند. خانواده حسن و  خانواده آقای وارد در این مدت خیلی زود با هم آشنا و صمیمی شدند. حسن همیشه برای چهار پسر خانواده وارد قصه هایی از شاهنامه، آیین های ایرانی، آداب و رسوم، قصه های هزار و یک شب تعریف می کرد و کودکان آقای وارد هم که علاقه زیادی به این داستانها داشتند، آن را در ذهن می سپردند. ادبیاتی که حسن برای تعریف داستان تعریف می کرد ادبیاتی بود که از خواندن قصه های ایرانی یاد گرفته بود و ناخواسته همان را به کودکان یاد داده بود.

تا اینکه ماموریت پدر خانواده بعد از 5 سال تمام شد و در سال 1350 خانواده آقای وارد به کشورشان برگشتند تحولات دهه 50 و 60 شمسی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باعث شد تا این دو خانواده مدتها از هم بی خبر باشند. خانواده آقای وارد همیشه نگران خانواده حسن آن هم در جریان اتفاقات و تحولات ایران بودند و در این مدت هیچ وقت یاد و خاطره حسن و خانواده اش را از یاد نبردند.

خانواده آقای وارد تصمیم می گیرند همگی به دنبال حسن بروند و او را پیدا کنند منتها تنها اطلاعاتی که در اختیار داشتند، یک عکس قدیمی و نام زادگاهی بود که تلفظش را نیز درست نمی دانستند منطقه ای به نام " تودشک".

دیدار خانواده وارد با خانواده حسن پس از 29 سال

جستجو درباره حسن در اولین قدم از نقشه های هوایی اینترنتی بود تا جایی که بلاخره آنها را به روستایی نزدیک به اصفهان رساند. منتها زمانی که تصمیم گرفتند به این ایران بیایند اطرافیان آنها شرایط حاکم بر ایران پس از انقلاب اسلامی را برای آنها خطرناک جلوه داد و گفتند که ایران آمادگی پذیرش شما را به عنوان خانواده آمریکایی آن هم پس از بسته شدن سفارت ندارد. بلاخره آنها با پسرانی که هر کدام در کشوری مشغول به کار و فعالیت شده بودند، بر ترسشان غلبه کردند و از مرز بحرین به ایران آمدند آن هم تنها برای یافتن حسن.

دیدار پس از 29 سال دوری

در راه شنیدند که خانواده حسن پس از انقلاب فوت کرده اند اما در میانه راه و پس از اینکه از جستجو ناامید شده بودند؛ به اصرار مادر خانواده چند روز دیگری را نیز به جستجو ادامه دادند تا اینکه به صورت اتفاقی با نوه خانواده حسن آشنا شدند. در پی آن خورشید مادرزن حسن را در روستای تودشک یافتند که زنده و سرحال بود و حسن و فاطمه و فرزندانش را نیز در شهر اصفهان پس از 29 سال در ماه آوریل 1998 دیدند.

خانواده حسن قاسمی

تریس، پسر دوم خانواده آقای وارد تصمیم گرفت سفر خود را از آغاز تا پایان برای جستجوی حسن با هدف معرفی ایران و قصه هایی که از او شنیده بود را در کتابی با همین نام (Searching For Hasan ) منتشر کند و در این راه بازهم از اطلاعات حسن درباره داستان های ایرانی بهره برد تا اینکه انتشار این کتاب او را به یکی از نویسنده های بزرگ آمریکایی تبدیل کرد و کتابش یکی از پرفروش ترین کتاب های آمریکا شناخت شد که به 15 زبان زنده دنیا نیز به چاپ رسید و جایزه های زیادی در پی نوشتن این کتاب گرفت.

تریس در این کتاب که سال 2002 نوشته شده، آورده که " حسن، خانه دار و آشپز خانواده آقای "وارد" بود. دوست ایرانی پسران مرد آمریکایی با چراغ کلمن پرنور سبیل های غرورآمیز خود را به طرز خاصی تکان می داد و با هیکلی قوی مثل پهلوان ها، با حرکاتی سریع و چانه ای قوی که به طرز نمایانی پیش آمده بود، درحالی که چشم هایش زیر نور چراغ خیابان سوسو می زد، با قدم های بلند حرکت می کرد. او از نجابت آرام هنرپیشه ای برخوردار بود که برای ایفای نقش خود وارد صحنه قصه گویی می شد."

تصویر کتابی که تریس آن را نوشت

تریس کتاب در جستجوی حسن را با آیین های چهارشنبه سوری و بازی های ایرانی شروع می کند و به قدری جاذبه های ایران را خواندنی توصیف می کند که بسیاری از گردشگران را برای مسافرت کردن در همان مکان هایی که خانواده "وارد" رفته و دیده اند را راغب می کند.

کتابی که راهنمای سفر گردشگران خارجی شده است

این کتاب سال 82 در ایران به زبان فارسی نیز چاپ شد اما به علت استقبال نشدن در ایران تجدید چاپ نشد درحالی که بسیاری از گردشگران خارجی از این کتاب را به همراه "لونلی پلانت" که کتابی در باب معرفی ایران است، به عنوان مرجع و راهنمای سفر با خود به ایران می آورند!

خانواده حسن در این مدت و پس از انتشار کتاب، میزبان بسیاری از گردشگران خارجی بودند که می خواستند در همان مسیری قدم بردارند که سالها پیش خانواده آقای وارد رفته بودند آنها ایران را با حسن شناخته بودند و برخی دیگر نیز محل کار حسن را که در هتل کوثر اصفهان بوده پیدا کرده و به خاطر شنیدن قصه هایش و برای اینکه در کنار او باشند، در آن هتل اقامت کرده بودند.

تریس وارد از آنجا که فروش خوب کتابش را مدیون حسن می دانست، بخشی از محل فروش کتاب و جوایزی که گرفته و در این مدت برایش کنار گذاشته بود را به حسن هدیه داد.

فاطمه و خورشید همسر و مادرزن حسن

اکنون حسن 76 سال سن دارد و به همراه فاطمه 64 ساله اش و خورشید مادرزنش در اصفهان زندگی می کند. فاطمه فرشی را برای تریس بافته و قصد دارد آن را به او هدیه کند اما جای آقای وارد و همسرش از حدود سال 2006 در آمریکا خالی شده است با این حال همچنان تریس از حسن به عنوان بزرگتر خود و از ایران به عنوان وطنش یاد می کند.

http://www.jamejamonline.ir/منبع

نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.

فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)

آدرس وب سایت یا وبلاگ (اختیاری)

http://

نظر شما

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:  پیوند مهم
شماره پیامک

  ورود
نام کاربری:
رمز عبور:  آمار سایت
 

  
 

  مجوز لگو دیجیتال
 

  نماد اعتماد الکترونیکی
 

  تقویم مناسبتی
 

  پشتیبانی آنلاین چت یاهو مسنجر
 

sc.koosha@yahoo.com

آیدی یاهو مسنجر مدرسه را ادد کنید و با مدیر مدرسه در ارتباط باشید...
 

  ورود به انجمن گفتگو
 

  سخنی از بهشت
 

  موبایل اسلامی
 

  دیکشنری آنلاین
 

  پیوندها
 

طراح :            
    شرکت گذرگاه وارثان لارستان‬
        استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است